Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?


    Sosyal medya uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin en çok araştırma yaptığı konulardan birisi sosyal medya uzmanı nasıl olunur üzerinedir. Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler genellikle belirli eğitimleri tamamlamalıdır.

 

    Reklamcılık, halkla ilişkiler, yeni medya gibi üniversite programlarında sosyal medya üzerine eğitim alan kişiler kolay bir şekilde sosyal medya uzmanı olabilmektedir. Bu bölümlerde verilen bazı dersler sosyal medya uzmanlığı ile ilgilenen kişileri yetiştirmek ve bu alandaki bilgilerini arttırmak için verilen derslerdir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler herhangi bir reklam ajansı bünyesinde staj yaparak bu alanda kendilerini daha fazla geliştirebilmektedir.

 

    Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler yukarıda sizlerle paylaştığımız üniversite bölümlerinde okumadıysa da kolay bir şekilde sosyal medya uzmanı olabilmektedir. Üniversitelerin herhangi bir bölümünde okuyan ve sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şeylerden birisi sosyal medya hizmeti veren ajanslarda stajdır. Staj yaparak sosyal medya uzmanlığı üzerinde bilgi edinen kişiler kendilerini bu alanda geliştirebilmektedir.

 

    İlk olarak stajını tamamlayan kişilerin performansından memnun kalındığında ajanslar bu kişilere kadro teklifi ile gitmektedir. İlgili kadroya kabul edilen kişiler JR. Sosyal Medya Uzmanı olarak maaşlı bir şekilde işe başlamaktadır. JR. Sosyal Medya uzmanı olarak çalışırken birçok markayla çalışma fırsatı yakalayanlar ilgili çalışmalarını 3-4 yıl boyunca sürdürdüğü takdirde SR. Sosyal Medya Uzmanı olarak kariyerinde yükselmektedir.

 

    Sosyal medya uzmanlığı alanında kendini kolay bir şekilde yetiştirmek isteyen kişilerin ise başvurduğu yollardan birisi de Sosyal Medya Uzmanı Eğitimleridir. Genellikle bu eğitimlerde;

 

·         Sosyal medya platformlarının dinamikleri

·         Rakip analizi, hedef kitle belirleme ve analizi

·         Dijital pazarlama eğitimleri

·         Instagram ve Facebook Reklamları

·         Yeniden Pazarlama

·         Kriz Yönetimi

·         SEO

·         İçerik Türleri

 

    Gibi konularda eğitimler verilmekte ve kişilerin ilgili alanlarda çalışmalar yapması beklenmektedir. Uzun süreli ve kısa süreli olarak değişiklik gösteren sosyal medya kursları sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin belirli alanlardaki bilgileri edinmesini ve uygulayarak öğrenmesini sağlamaktadır. Bu eğitimler sonucunda verilen sertifika ve katılım belgeleri ile kişiler kolay bir şekilde kendini ispatlamakta ve JR. Sosyal Medya Uzmanı olarak işe başlayabilmektedir.